Gyökérkezelés

Fogbél kezelése, endodontia

gyökérkezelés okai

Amennyiben a fog vérellátása és beidegzése veszélybe kerül gyulladás, a fog szuvasodása, baleset vagy a fogcsonk előkészítése közben, gyökérkezelés válhat szükségessé. A fogbélben kialakuló gyulladás továbbterjedhet a foggyökéren keresztül a környező szövetekre, állcsontokra is. Ez akár ciszta vagy granulóma kialakulását is okozhatja.

gyökérkezelés előkészítése

A foggyökér kezelése során az első alkalommal eltávolítjuk a fogbelet (a gyökércsatornában található idegek és erek összessége), utána kitisztítjuk a gyökércsatornát eltávolítva a szövettörmelékeket ( élő és elhalt fogak esetén is elengedhetetlen). A fogorvos ezután megfelelően előkészíti a fogat a gyökértöméshez, majd ideiglenes, gyógyszeres tömést helyez a gyökércsatornába.

gyökérkezelés lépései

A következő kezelés során a fogorvos kontrollálja a fogat, panaszmentesség esetén néhány nap/ hét után a fogat végleges gyökértöméssel zárja le.
Későbbiekben a fogat célszerű lehet gyökércsappal és koronával felépíteni a tökéletes funkció biztosításához.

A gyökérkezelés tehát egy kísérlet a fog megmentésére. Amennyiben nem kezeljük a fogat, a gyulladás továbbterjed, ami végső soron foghúzáshoz, a fog elvesztéséhez vezethet.